Međunarodni skup u oblasti savremenog plesa krajem oktobra u Beogradu – Nomad Dance Advocates

0

Međunarodni skup u oblasti savremenog plesa koji se bavi zagovaranjem bolje pozicije ove oblasti u Srbiji i regionu “Nomad Dance Advocates” održati ove godine u Beogradu, 20. i 21. oktobra, uz učešće brojnih međunarodnih i domaćih stručnjaka, a u organizaciji Stanice – Servisa za savremeni ples i podršku brojnih partnera. Ideja programa je da se kroz diskusiju, neformalni razgovor, ples i umetnost povežu predstavnici Ministarstva kulture, gradske administracije, članovi nezavisnih umetničkih udruženja i umetnici u zajedničkom stremljenju ka pronalaženju novih rešenja za unapređenje rada domaće nezavisne plesne scene.

Međunarodni skup “Nomad Dance Advocates” je inicijativa Nomad Dance Academy platforme, kako bi se okupili umetnici, stručna javnost i donosioci odluka (predstavnici vlasti) i omogući dijalog i slobodnu razmenu ideja na temu položaja i poboljšanja vidljivosti savremene plesne scene u Srbiji, ali i regionu. Tom prilikom u Beograd će doći Robert Alađozovski, novi ministar kulture Makedonije, predstavnici ministarstava kulture Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Bugarske, Austrije, Francuske i Švedske, gradskih uprava Zagreba, Sofije i Skoplja, kao i stručnjaci iz oblasti plesa iz dvadeset evropskih zemalja i Sjedinjenih Američkih Država.

Ove godine, “Nomad Dance Advocates” je uvod u 10. Kondenz Festival, pa će učesnici biti u prilici da pogledaju i nekoliko performansa, i to: “Happy Render” Karkatag kolektiva iz Beograda, “Scrape” Jovane Rakić, premijeru “Thunderstruck” švedske autorke Stine Nyberg, kao i “Javno slušanje radio drame” Bojana Đorđeva.

“Nomad Dance Advocates” međunarodni skupovi pre Beograda održani su u Skoplju i Sofiji. Program će se održavati u prostoru Magacin, na adresi Marka Kraljevića 4, u Beogradu.

Kompletan program i satnica:

20. oktobar, petak

11.30 Oupljanje svih učesnika na ulici i performans Karkatag kolektiva
12.00 – 13.00 Ulazak u prostor Magacina uz vođenje koreografa Dejana Srhoja i Gisele Mueller / Nomad Dance Academy
Koreografska igra, Willy Prager, Iva Sveshtarova, Stefan Stereff
Reči dobrodošlice – Stanica Servis za savremeni ples i Nomad Dance Academy
13.00 – 14.00 Zajednički ručak u prostoru galerije, Kraljevića Marka 8

14.00 – 15.00 Kako iskoristiti postojeće okvire kulturnih politika za promene položaja savremenog plesa, uvod Prof. dr Milena Dragićević Šešić, moderator Biljana Tanurovska Kjulavkovski
15.00 – 15.45 Diskusija: Zamislimo nove plesne prostore sa Draganom Alfirević, Markom Milićem, Aleksandrom Georgievim, Violetom Kačakovom, Milanom Markovićem i Aleksandrom Janevom Imfeld
15.45 – 16.00 Pauza za kafu
16.00 – 17.00 Sudar sa stvarnošću prostora za ples sa Rokom Vevarom (Ljubljana), Angelinom Georgievom (Sofija), Selmom Banich (Zagreb), tbc (Bukurešt), Giselom Mueller (Berlin), tbc (Beograd i Novi Sad); moderator Marko Pejović
17.00 – 17.45 Diskusija
18.00 – 19.30 Večera, prostor galerije u Kraljevića Marka 8
20.00 Scrape, performans Jovane Rakić, Bitef Teatar
Razgovor sa umetnicima vodi Igor Koruga

21. oktobar, subota

11.00 – 11.30 Prijatno kretanje sa Dušanom Murićem u plesnoj sali
11.30 – 13.00 Privremeni plesni parlament
Strategija kulturnog razvoja i savremeni ples u Srbiji, performativna diskusija sa akterima savremene plesne scene u Srbiji
Moderator: Igor Koruga
13.00 – 14.00 Ručak u prostoru galerije, Kraljevića Marka 8
14.00 – 15.00 Putovanje kroz savremeni ples u Evropi
Pregled razvoja savremenog plesa u poslednjih 30 godina i njegovi kulturni, društveni, politički i ekonomski efekti.
15.00 – 16.00 Paralelne sesije:
– Da li je moguće vratiti savremeni ples u beogradska pozorišta? moderator Ivan Medenica, umetnički direktor BITEFa
– Gde plesati ples? Podrška savremenom plesu za međunarodno pozicioniranje ; moderator Kristina Kujundžić, sa predstavnicima međunarodnih fondova, mreža i inicijativa
16.00 – 16.15 Pauza za kafu
16.15 – 17.15 Šta misle političari, administrator i drugi gosti, moderator Ivan Medenica
Zaključci skupa, Ana Letunić (Critical Practice (Made in Yu) i Marijana Cvetković (Stanica)
17.15 – 18.00 Evropska prestonica plesa 2023, moderator Stefan Stereff
18.00 – 19.30 Večera, prostor galerije u Kraljevića Marka 8
20.00 Thunderstruck, performans Stine Nyberg, Le Studio
Razgovor sa umetnicima vodi Igor Koruga
22.30 Libreto namenjen radnicima u osvajanju napuštenih industrijskih postrojenja, javno slušanje radio drame, Bojan Đorđev, Praksa / Magacin

Pratite nas na Facebook-u

Oglašavanje

O autoru

Zaljubljenik u PR, organizaciju događaja, TED/TEDx konferencije, psihologiju, kulturu, novinarstvo... Realni optimista sa stavom.

Ostavite odgovor

Send this to friend